VNL: złoto dla Francji! Japonia druga

W wielkim finale Siatkarskiej Ligi Narodów 2024 zagrała Japonia i Francja. Zobacz jak przebiegał ten mecz.

Walka punkt za punkt otworzyła spotkanie, jednak wykorzystane dwie kontry Japonii, skutkowały stanem 13:11. Brizard serwując asa dał kolejny remis, po czym znowu była walka punkt za punkt – 18:18. Obie drużyny grały agresywnie w ataku, co utrudniało podbicie piłki w obronie – 20:20. Wykorzystana kontra przez Patry, błąd Japonii i to Francja prowadziła w końcówce – 21:23. Trójkolorowi wykorzystali drugą piłkę setową, kiedy to Patry skończył atak.

Drugą partię lepiej rozpoczęli Japończycy, którzy najpierw skończyli środkiem atak, a później wykorzystali dwa błędy rywali – 5:2. Autowy atak Francji, cios z drugiej piłki Japonii, która mocno trzymała rywali na siatce – 8:4. Drużyna trenera Gianigo potrafiła za grać dobrą akcję, by w kolejnej popełnić błąd, przez co rywale utrzymywali przewagę – 16:12. Do gry trener Giani wprowadził Tillie, ale nie wpłynęło to na poprawę wyniku – 21:17. Japonia utrzymała dobrą skuteczność i pewnie doprowadziła do remisu w meczu o złoto VNL.

Trzeci set pokazał więcej cierpliwości w grze Francuzów, którzy potrafili przełamywać rywali w długich akcjach. Zaskoczył też blok, a w rezultacie był stan 10:14. Patry dołożył jeszcze asa, więc grę zmuszony był przerwać trener Blein – 16:21. Po czasie jego podopieczni zniwelowali nieco straty, do tego Francja oddala punkt po błędzie ataku i tablica pokazała stan 20:22. Francja nie utrzymała przewagi, pozwalając na nerwową końcówkę – 23:23. Ostatecznie trójkolorowi uratowali seta i prowadzili w meczu 2:1.

W kolejnej partii walki o złoto VNL nie brakowało emocji. Gra Francji w ataku głównie opierała się na Patry, zaś Japonii na Ishikawie. Trójkolorowi mieli niewielkie prowadzenie, ale rywale ani na moment nie przestawał napierać – 13:15. Blok na Tillie dał remis po 15. Miyaura odwrócił przewagę asem serwisowym, ale w kolejnej akcji popełnił błąd zagrywki i znowu był remis – 20:20. Pierwszą piłkę setową, a jednocześnie meczową mieli Francuzi. Blok na Ishikawie zakończył mecz. Złoto wygrali Francuzi, zaś Japonia musi zadowolić się srebrnym medalem.

Japonia – Francja 1:3 (23:25, 25:18, 23:25, 23:25)

Japonia: Nishida, Onodera, Otsuka, Sekita, Takahashi, Ishikawa, Yamamoto (L) oraz Miyaura, Fukatsu, Kentaro, Kai
Francja: Patry, Brizard, Le Goff, Clevenot, Louati, Jouffroy, Grebennikov (L) oraz N’Gapeth, Tillie, Toniutti, Faure