Kim są kibice siatkówki?

Podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Polska 2014 pobito rekordy frekwencji, a siatkarzy w każdym meczu wspierały tysiące wspaniałych fanów. Kim są polscy kibice siatkówki, jakie mają wykształcenie, czemu wybierają widowiska siatkarskie? Na zlecenie klubu Trefl Gdańsk SA zbadała to w województwie pomorskim firma Sponsoring Insight.

 
Trzy tygodnie siatkarskich emocji, 103 mecze rozegrane w siedmiu obiektach przy publiczności liczącej 570 882 osoby. FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Polska 2014 zostaną zapamiętane przez światowe media nie tylko z uwagi na triumf biało-czerwonych, ale również dzięki polskim kibicom, którzy oprócz zawodników, stali się bohaterami tego siatkarskiego święta.

Badanie fanów zostało przeprowadzone tuż przed rozpoczęciem mundialu. Zarówno ono, jak i późniejsze mecze mistrzostw świata potwierdziły, że siatkówka jest sportem rodzinnym, odpowiednim dla wszystkich, niezależnie od wieku czy płci. Zainteresowanie tym sportem deklarują ludzie w wieku od 15 do 70 lat, a proporcje między mężczyznami i kobietami rozkładają się w stosunku 55-45% Siatkarzom kibicują szczególnie osoby w wieku 15-24 (30%), 30-39 (20%) i 40-49 (18%) lat. Siatkówka rysuje się przy tym jako sport dla ludzi posiadających wykształcenie wyższe, bowiem aż 38% fanów tej dyscypliny ukończyła studia lub jest w ich trakcie.

 
Badania potwierdzają także, że siatkówkę najlepiej ogląda się w towarzystwie.
46% kibiców siatkarskich na mecze przychodzi ze znajomymi, 33% z rodziną, a 21% z partnerem lub partnerką. Wśród powodów, które mają szczególne znaczenie dla kibiców przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w meczu siatkówki, prym wiedzie bezpieczeństwo na terenie obiektu, na którym odbywa się wydarzenie. W skali od 1 do 10 kibice siatkówki ocenili jego ważność na 7,93. Ocenę 7,70 wśród badanych uzyskała chęć wspierania ulubionej drużyny, 6,9 stawka meczu, zaś 6,70 łatwość dojazdu do hali. Dla 77% ważna jest chęć wspierania ulubionej drużyny, 69,9% uzależnia swoje uczestnictwo od stawki meczu, zaś 67% – od łatwości dojazdu do hali. Co ciekawe, kibice w podobnym stopniu wybierają oglądanie meczów na żywo i za pośrednictwem telewizji (47-53%).

 
Zainteresowanie siatkówką mężczyzn zadeklarowało 29% osób z grupy 56% respondentów zainteresowanych sportem w regionie pomorskim, który objęło badanie. Oznacza to, że na Pomorzu dyscyplina ta jest sportem numer dwa, ustępując popularności jedynie piłce nożnej (43%) i wyprzedzając siatkówkę kobiet, koszykówkę i lekkoatletykę.

 

Informacja prasowa